Finland ratificerade den internationella konventionen om hantering av barlastvatten
kommunikationsministeriet
Utgivningsdatum
8.9.2016
13.32
| Publicerad på svenska 8.9.2016 kl. 13.37
Nyhet

Finland har ratificerat den internationella konventionen om hantering av fartygs barlastvatten antagen av Internationella sjöfartsorganisationen (IMO) 2004. Anslutningsinstrumentet deponerades hos IMO:s generalsekreterare Kitack Lim den 8 september.
Barlastvattenkonventionen träder i kraft internationellt tolv månader efter det att 30 stater med 35 procent av världens tonnage har anslutit sig till den.
Ikraftträdandet innebär att fartyg i utrikestrafik i regel måste ha utrustning som hanterar barlastvattnet. Internationella sjöfartsorganisationen IMO beslutade 2013 att utrustning för hantering av barlastvattnet ska installeras inom fem år efter det att konventionen träder i kraft, alltså senast 2022.
Pressmeddelande 8.9.2016: Finland ratificerade den internationella konventionen om hantering av barlastvatten
IMO press release 8.9.2016: Global treaty to halt invasive aquatic species to enter into force in 2017
IMO press release 8.9.2016: Global treaty to halt invasive aquatic species to enter into force in 2017