Digita Oy saa pitää verkkotoimilupansa
Valtioneuvosto antoi 22.1.2026 ennakkopäätöksen Digita Oy:n määräysvallan muutoksesta. Valtioneuvosto ei peruuta Digita Oy:n verkkotoimilupia, vaikka määräysvalta yhtiössä vaihtuu.
Digita Oy kertoi 26.11.2025 yrityskaupasta, jossa Digitan määräysvalta siirtyy GI Partnersille. Valtioneuvoston ennakkopäätöstä määräysvallan muutoksesta on haettu 4.12.2025. Yrityskaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä. Valtioneuvosto sitoutuu päätöksellään siihen, että Digita Oy:n verkkotoimilupien varainen televisiotoiminta saa jatkua myös omistuksen muutoksen jälkeen.
Digita Oy on digitaalisen infrastruktuurin ja palveluiden tarjoaja sekä tietoliikennemastojen omistaja. Yhtiö omistaa ja operoi Suomen valtakunnallista maanpäällistä televisio- ja radioverkkoa. Valtioneuvosto on myöntänyt Digitalle viisi toimilupaa verkkopalveluiden tarjoamiseen digitaalisessa maanpäällisessä joukkoviestintäverkossa.
Jos verkkotoimiluvan haltijan määräysvallassa tapahtuu muutos, toimilupaviranomainen päättää, peruttaako se toimiluvan määräysvallan muutoksen vuoksi. Toimiluvanhaltija voi halutessaan pyytää asiasta ennakkopäätöstä. Tässä tapauksessa valtioneuvosto on katsonut, että sähköisen viestinnän palveluista annetussa laissa säädetyt edellytykset määräysvallan muutoksen hyväksymiselle täyttyvät.
Lisätietoja:
viestintäneuvos Mirka Meres-Wuori, p. 0295 342 061, [email protected]