Viestintätukea nuorten turvallisen Internetin käytön edistämiseen
Liikenne- ja viestintäministeriö on jakanut viestintäyhteisöille 50 000 euroa toimintatukea. Suurimmat summat saa Mannerheimin lastensuojeluliitto ry Turvallinen Nuorten Netti -projektiin (17 250 e) sekä Pelastakaa Lapset ry Nettivihje-projektin Keskustelu, kuva ja verkko -kampanjaan (17 250 e).
Avustukset myönnettiin hankkeille, jotka edistävät tietoyhteiskunnan palveluiden turvallista käyttöä ja itsesääntelyä.
- Halusimme tukea erityisesti lasten ja nuorten tietoyhteiskuntataitojen kehittämistä, liikenne- ja viestintäministeri Leena Luhtanen sanoo.
Muut toimintatuen saajat ovat Elokuva- ja videoyhdistys Kainuun ELVI ry, Larsmo När-tv rf, Meri-Lapin viestintäkasvatusseura ry, Teleforum ry ja Viestintäkasvatuksen seura ry.
Lisätietoja:
ylijohtaja Harri Pursiainen, puh. (09) 160 28389, 0500 787 742