Hoppa till innehåll
Media

Minister Ranne: Taxitrafiköverenskommelsen mellan Finland och Norge så gott som genomförd

kommunikationsministeriet
Utgivningsdatum 13.11.2025 13.37 | Publicerad på svenska 14.11.2025 kl. 15.08
Typ:Pressmeddelande
Kommunikationsminister Lulu Ranne (Bild: Katri Lehtola, Keksi/LVM)

Den 13 november 2025 föreslog regeringen att lagen som gäller gränsöverskridande taxitrafik mellan Finland och Norge ska godkännas. 

Kommunikationsminister Lulu Ranne och Norges transportminister Jon-Ivar Nygård undertecknade den 13 mars 2025 i Oslo i Norge en överenskommelse om taxitrafik mellan Finland och Norge. Överenskommelsen träder i kraft när både Finland och Norge har vidtagit de nationella åtgärder som ikraftträdandet av överenskommelsen förutsätter.

De nationella åtgärderna har vidtagits när republikens president har godkänt överenskommelsen och stadfäst lagarna. Ikraftsättandet av överenskommelsen förutsätter ännu en formell notifiering mellan Finland och Norge. Avtalet träder i kraft 30 dagar efter det att Finland har notifierat Norge och Norge har kvitterat att den har mottagits. Målet är att notifieringen ska utföras så snabbt som möjligt.

- Den viktiga taxiöverenskommelsen med Norge är så gott som genomförd! Målet är fortfarande att den ska träda i kraft till julen! Finländska taxibilar åker i fortsättningen smidigt också till Norge, gläder sig kommunikationsminister Lulu Ranne.

Överenskommelsen möjliggör taxitrafik mellan Finland och Norge

Överenskommelsen mellan Finland och Norge möjliggör taxitrafik mellan länderna. Syftet med överenskommelsen är att förtydliga taxiaktörernas rättigheter och skyldigheter i den gränsöverskridande trafiken samt att underlätta tillsynen. Överenskommelsen stärker också samarbetet mellan Finland och Norge inom trafik- och transportsektorn.

I fortsättningen kan ett taxiföretag som är etablerat inom Finlands eller Norges territorium transportera passagerare från sitt hemland till den andra avtalsstaten. Företaget kan ta ombord passagerare från den andra avtalsstaten och transportera dem tillbaka till hemlandet, om transporten har beställts på förhand. Överenskommelsen tillåter också transporter via det andra landet till ett tredjeland, förutsatt att inga nya kunder tas ombord under resan.

Vad händer nu?

Avsikten är att republikens president den 14 november 2025 ska stadfästa lagarna som gäller överenskommelsen. Lagen och överenskommelsen träder i kraft 30 dagar efter det att Norge har kvitterat mottagandet av Finlands notifiering. Bestämmelser om ikraftträdandet av lagen och överenskommelsen utfärdas genom förordning av statsrådet. 

Mer information:

Eveliina Hernesniemi, överinspektör 0295 342 028, [email protected]