Hoppa till innehåll
Media

Mediebranschens rundabordsdiskussion: FNB-situationen väckte diskussion om de inhemska mediernas livskraft

kommunikationsministeriet
Utgivningsdatum 19.9.2025 16.10 | Publicerad på svenska 22.9.2025 kl. 12.35
Typ:Pressmeddelande
Minister Ranne talar, i förgrunden syns andra personer.
Kommunikationsminister Lulu Ranne vid ett rundabordssamtal. (Bild: Kommunikationsministeriet)

Kommunikationsminister Lulu Ranne ordnade en rundabordsdiskussion om mediebranschen fredagen den 19 september 2025. Vid evenemanget diskuterades läget för Finska Notisbyrån (FNB) och mediebranschens förändring i ett bredare perspektiv.

– Det finländska mediefältet är viktigt och vi måste kämpa för det. Vi behöver en omfattande och mångsidig nyhetsförmedling i alla finländares vardag. Målet måste vara starka inhemska medier och alla behövs i detta arbete, säger kommunikationsminister Lulu Ranne.

I rundabordsdiskussionen deltog ett stort antal bolag och yrkespersoner inom mediebranschen. Vid evenemanget hördes aktörernas synpunkter på metoder för att förbättra verksamhetsförutsättningarna för nyhetsmedier i framtiden.

Bakgrund FNB-situationen

Bakgrunden till rundabordsdiskussionen är Sanoma Media Finland Oy:s pressmeddelande den 8 september 2025, där bolaget uppgav att dess nyhetsmedier planerar att avsevärt minska eller upphöra med användningen av FNB:s nyhetsbyrå- och bildtjänster.

Vid rundabordsdiskussionen konstaterades det att FNB:s situation är ett exempel på mediebranschens utveckling, där medieanvändnings- och konsumtionsvanorna ständigt förändras och reklammedel överförs till internationella plattformar. I konkurrensen försöker de inhemska mediebolagen spara och satsar på eget och lokalt innehåll.

Vid rundabordsdiskussionen diskuterades framtidsutsikterna för den inhemska mediebranschen också på lång sikt. I diskussionen ansågs det att livskraftiga och mångsidiga inhemska medier i sig är värdefulla. Medierna är en viktig förmedlare av information för alla befolkningsgrupper. Det är viktigt att nyhetsinnehållet är lättillgängligt och källorna tillförlitliga.

I diskussionen ansågs det viktigt att konkurrensen mellan inhemska mediebolag och internationella plattformar balanseras. Detta mål bör beaktas i regleringen av mediebranschen och i påverkandet i fråga om EU-lagstiftningen. 

Aktörerna inom mediebranschen betonade att statsrådet i mediereglering bör intensifiera samarbetet ytterligare.

Vad händer nu?

Kommunikationsministeriet utarbetar som tjänsteuppdrag en bedömningspromemoria om hur det inhemska mediefältet ska klara sig i framtiden. Bedömningspromemorian ska innehålla en översikt över nuläget och olika framtidsutsikter. Promemorian ska särskilt fokusera på de inhemska mediebolagens konkurrenskraft.

Mer information:

Eero Salojärvi, specialsakkunnig, tfn 0295 342 123, eero.salojarvi(a)gov.fi