Skip to content
Media

Finland fortsätter i Internationella sjöfartsorganisationens råd

kommunikationsministeriet
Utgivningsdatum 28.11.2025 19.24
Typ:Pressmeddelande
Bild: Mikko Törmänen, Keksi/LVM

Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamling röstade den 28 november 2025 om rådets medlemmar för åren 2026–2027. Finland utsågs till medlem i rådet som består av 40 medlemsländer.

- Jag är mycket glad över det förtroende Finland fick i valet till IMO:s råd. Finland är ett riktigt sjöfartsland! Vi fortsätter vårt aktiva arbete och samarbete för sjöfartens framtid, gläder sig kommunikationsminister Lulu Ranne.

Finland har varit medlem i rådet 2024–2025. Som medlem i rådet fortsätter Finland sitt arbete för att främja Internationella sjöfartsorganisationen IMO:s (International Maritime Organization) effektivitet, transparens och mångstämmighet. Finland vill under den kommande rådsperioden lyfta fram i synnerhet yrkespersoner inom sjöfartsutbildningen och nästa generation av sjöfarare.

IMO har en central roll i utvecklingen av internationella regler för sjöfarten. Rådet, som består av medlemsländerna, styr på ett övergripande sätt organisationens arbete under tiden mellan generalförsamlingarna.

IMO har 176 medlemsländer och Finland har varit medlem i organisationen sedan 1959.

Vad händer nu?

Generalförsamlingen för Internationella sjöfartsorganisationen IMO fortsätter i London till den 3 december. Det nya rådet inleder arbetet den 1 januari 2026.

Mer information:

Eero Hokkanen, konsultativ tjänsteman, Finlands ställföreträdande ständiga representant vid IMO, tfn 050 476 0401, [email protected]